Celostátní turnaj kategorie U10 – naše družstvo stříbrné!

Uplynulý víkend se na Moravě konaly celostátní přebory přípravek a mladších žáků.

 Náš tým kategorie U10 nenechal nic náhodě a do Olomouce jsme vyrazili v počtu 14 hráčů, dvou trenérů a dvou členů realizačního týmu již v pátek v podvečer. Cesta proběhla v klidu a již v půl deváté jsme se ubytovávali v zajištěné tělocvičně místní ZŠ. Po rozbalení věcí a povinném osprchování (což se neobešlo u některých našich hráčů bez remcání) jsme tak v klidu očekávali naše říčanské soupeře a kamarády, kteří jeli pozdějším vlakem. I těch jsme se dočkali a tak naši svěřenci byli již kolem desáté na svých místech a pomalu usínali s myšlenkami na následující den.

Po probuzení (u některých až příliš časném) jsme se odebrali na výborně připravenou snídani do jídelny a dále po zabalení proběhl pěší přesun již na hřiště, kde se přebory měly odehrávat. Ještě předtím však proběhlo vážení našeho a říčanského roje, tento souboj jsme bohužel velmi výrazně prohráli v poměru tuším 126kg proti 155kg. Ani v další disciplíně jsme úspěšní nebyli, kdy souboj o nejlehčího hráče prohrál náš favorit se soupeřem v poměru 26kg proti 25kg.

Na hřišti náš již očekávali domácí pořadatelé a pomalu se začaly i trousit jiné týmy některé od vlaku jiní od autobusu. Všichni nakonec dorazili včas a tak turnaj mohl podle plánu začít. Na místo konání dojelo i několik aut s rodiči, kteří nás po celý turnaj vzorně podporovali a také náš poslední hráč, který v pátek cestovat z rodinných důvodů nemohl.

 Rozlosování turnaje bylo již známo předem a tak jsme se mohli v klidu připravit na naše soupeře. 12 týmů bylo zpočátku rozděleno do dvou základních skupin po šesti. Byli jsme si jasně vědomi, že postup do finálové šestičlenné skupiny by nás při kvalitě našeho týmu neměl minout. Na turnaji jsem se tak poměřili i s moravskými týmy, se kterými až tak častý kontakt nemáme a tak jsme věděli, že se nesmíme nechat zaskočit. Do prvního klání proti celku z Vyškova jsme tak nasadili nejzkušenější (což nutně neznamená nejlepší) hráče. Tato taktika se nám vyplatila a celkem v klidu jsme vyhráli 3:0. Ve druhém utkání náš čekal asi nejlepší moravský celek v této kategorii a to Zlín. S tímto soupeřem jsme při našem podzimním měření měli velké problémy a tak jsme se na toto utkání speciálně zaměřili. Naši borci však tentokrát nenechali nic náhodě, také my jako trenéři jsme na rozdíl od trenérů našeho soupeře zůstali v klidu a tak docela bez problému se rodí další naše výhra v poměru 3:0. V dalším utkání proti nám již známé Spartě jsme opět splnili úlohu favorita a do třetice se rodí celkem snadná výhra 3:0. Před utkáním s týmem Bystrce již víme, že výsledek tohoto utkání nemůže ovlivnit náš postup do finálové skupiny. Proto hrají od začátku všichni náhradníci a opory necháváme odpočívat. Soupeř hraje velmi dobře kombinačně, dokonce vyrovnává stav utkání a tak musíme poslat na hřiště náš základní roj a nakonec strhneme vítězství na naši stranu v poměru 3:1, kdy dvě ze tří pětek dávají dokonce naše děvčata, každá po jedné. Poslední utkání nás čeká proti dobře hrající Pragovce. Víme, že soupeř má také již zajištěn postup do finálové skupiny a tak, že výsledek tohoto utkání se bude jistě již započítávat do finálové fáze. Od soupeře se nenecháme zaskočit a po velmi pěkném výkonu si připisujeme pátou výhru a to tentokrát v poměru 4:1.

Základní skupinu tak vyhráváme s přehledem se skórem 16:2 a postupujeme do finálové šestičlenné skupiny již se započítáním dvou výher nad Zlínem a Pragou. Před finálovými boji nás však ještě čeká výborně zajištěný oběd a odpočinek. Síly je třeba při velkém vedu šetřit!

 Do finálové skupiny vstupujeme proti nám známému soupeři Tatře Smíchov. Soupeř patří také k favoritům turnaje, nicméně již víme, že v základní skupině prohrál s Říčany. Rveme se o každý míč, každý tým dává jednu pětku, postupem času však přebíráme iniciativu a na rozdíl od soupeře se nikdo z našich nenechává strhnout k individuálním pokusům o průnik a hrajeme svou kolektivní hru. Soupeři se zdá docházejí síly naše nátlaková hra a vzorně vysunutá obrana ho nakonec dovede k chybě, kdy se náhle na jednoho hráče soupeře v jejich vlastním pětkovišti vrhnou jako vosy hned čtyři naši hráči a po položené pětce se radujeme z vítězství 2:1. Po tomto utkání je již jasné, že by se nám pozice na stupních vítězů neměly vyhnout. Otázkou je na kterém místě s ocitneme. Víme, že v dalším utkání proti Slavii zaváhat nesmíme. Soupeř je však již evidentně unaven. Za prvé jel na turnaj až ráno a za druhé nemá ani zdaleka tolik hráčů na lavičce jako my. Rodí se tak naše asi nejpohodlnější výhra v turnaji, kdy odevzdaného soupeře porážíme v poměru 5:0. Zatím jsme neporaženi a to nás čeká již jen poslední utkání celého turnaje proti ovšem také dosud suverénním Říčanům. Velmi dobře známe kvality soupeře, víme, že s ním můžeme hrát vyrovnanou partii, ale také víme, že jsme s tímto soupeřem dokázali také již párkrát ostudně vysoko prohrát. Závěrečná motivace je jasná musíme hrát úplně naplno, nikdo nesmí nic vypustit, pro mnohé je to poslední utkání v kategorii U10 a jdeme na to. Soupeř se ujímá vedení, my se nezdáváme a vyrovnáváme, hra je neskutečně na tuto kategorii vyspělá, rychlá a tvrdá, ale ne zákeřná. Oby týmy předvádějí vynikající ragby. Nakonec se však raduje přeci jen o trošku aktivnější soupeř a my prohráváme v poměru 1:2. Prohra hráče bolí, někteří ji i obrečí, ale my víme, že jsme prohráli čestně proti soupeři, který přeci jen byl o ten pověstný kousíček lepší a jak známo, tak i to štěstíčko se většinou přikloní na tu stranu lépe připraveného. Soupeři tak gratulujeme k zaslouženému zisku titulu.

 Po chvilkovém pocitu zklamání si však i hráči uvědomí, že dokázali asi své maximum, druhé místo v celé republice je pro náš tým a pro náš klubu vynikajícím úspěchem. Zvláště po předávání medailí nastává ta pravá nefalšovaná radost všech. Po oslavách se pak odebíráme společně s našimi finálovými soupeři na nádraží a ve večerních hodinách všichni v pořádku dojíždíme do svých domovů.

 Turnaj se nám povedl, nebudeme nikoho vyzdvihovat, všichni hráli na hranici svých sil a schopností, individuálních chyb bylo poskrovnu, všichni včetně náhradníků byli perfektně připraveni a zaslouží si maximální ocenění. Je-li co vyzdvihnout tak v klíčových utkáních hra našich rojníků, kteří dřeli všichni naplno a vyvarovali se tak herním výpadkům, jaké u nich vídáváme občas na regionálních turnajích.

Mnozí v kategorii končí a přecházejí do vyšší U12. Zakončili jsme tak úspěšně celou sezónu, kde se můžeme pyšnit pravidelnými účastmi na všech turnajích ve dvou až i třech týmech, třetím místem jak na podzimním přípravném celostátním turnaji, tak na Olomouckém ORFu, druhým místem na jarním mezinárodním PYRFu a v neposlední řadě výborným vystupováním zejména kategorie U9, ale i U10 na turnaji v anglickém Burnhamu-on-Sea. Vynikající druhé místo na tomto finálovém celostátním přeboru je tak úspěšnou tečkou za celou sezónou 2016/2017.

Ještě jednou bychom rádi poděkovali všem hráčů a to i těm, kteří se do nominace na tento turnaj nevešli, protože i oni jsou nedílnou součástí týmu a bez nich by rozhodně tento tým nebyl takový jaký je. Poděkování patří i těm rodičům, kteří nás podporovali a pomáhali nám.

 Druhým místem na finálovém celostátním turnaji U10 jsme tak potvrdili, že výchova hráčů v kategoriích přípravek a žáků je v našem klubu RK Petrovice na velmi vysoké jak odborné tak i společenské úrovni, což potvrzuje vynikající čtvrté místo mladších žáků U12 na finálovém přeboru jejich kategorie, tak třetí místo našich starších žáků UI4 v celostátní lize. Pouze neúčast našich nejmenších z kategorie U8 na celostátním turnaji nás velmi mrzí, ale věříme, že se jedná jen o přechodné období a v příští sezóně se v kategorii, kde jsme se vždy pyšnili vynikajícími výsledky opět vrátíme mezi ty nejlepší.

 Hrdí trenéři U10 Ota a Dan

 Pořadí finálového celostátního turnaje kategorie U10- ročník 2016/20107

 1. RC Mountfield Říčany
 2. RK Petrovice
 3. RC Tatra Smíchov
 4. RC Praga
 5. RC Slavia Praha
 6. RC Zlín
 7. RC Sparta Praha
 8. JIMI RC Vyškov
 9. RC Dragon Brno
 10. RC Bystrc
 11. RC Olomouc
 12. TJ Sokol Mariánské Hory

Turnaj velmi dobře organizačně uspořádal RC Olomouc za čož jim patří velké poděkování.