Kategorie U12 na výletech

Naše U12 si zpestřila podzimní program dvěma dvoudenními výlety. Na první do německých Drážďan jsme vyrazili společně s U10 autobusem na druhý do Olomouce společně s U8 a U10 vlakem. Vždy jsme vyjížděli v pátek odpoledne a vraceli jsme se v sobotu večer. No a taky jsme samozřejmě hráli i ragby!

DRESDNER TOUR – Do Drážďan jsme dorazili v pořádku a v pátek v podvečer jsme stihli i prohlídku centra města s kulturní vložkou. V sobotu po probuzení jsme se přesunuli do místního sportovního centra, abychom splnili hlavní účel naší návštěvy a to účast na mezinárodním turnaji pořádaném místním klubem.  Turnaji punc mezinárodnosti však dávala jen účast českých klubů zato v hojné míře. Potkali jsme se tak s kamarády ze Slavie a z Babic a v jiných kategoriích i s týmy Tatry. Na turnaj nás jelo 15 což je až dost velký počet na jeden tým a tak jsme často měnili sestavu, aby si mohli zahrát všichni, co chtěli. Museli jsme se také vypořádat s přeci jen trošku odlišnými pravidly, zejména s nezvykle dlouhou a na poločasy dělenou hrací dobou a odlišnostmi v mlýnech. Vše jsme nakonec zvládli bez problémů. V prvním utkání jsme narazili asi na nejkvalitnějšího soupeře v podobě hráčů Berliner RK 03. Soupeř kladl tuhý odpor, nicméně naše konečná výhra 4:0 byla zasloužená. Další soupeři v naší základní skupině byly přeci jen o poznání slabší a tak jsme si jak se složeným týmem Pirates tak i s nám známou Slavií B poradili bez problémů. Dostali jsme se tak do finálové tříčlenné skupiny pohříchu jen za účasti dalších českých týmů a to Slavie A a překvapivě týmu Babic. Ani tito soupeři nám příliš zabrat nedali a tak jsme si domů zaslouženě odvezli zlatý pohár. Tento výlet byl, jak jsme nakonec i předpokládali hlavně pro utužení kolektivu a přípravu na následující víkend na důležitý turnaj ORF v Olomouci.

OLOMOUC TOUR   –  Do Olomouce jsme vyrazili vlakem a ubytovali jsme se v opět pořadateli perfektně zajištěné tělocvičně u hřiště. V sobotu po snídani jsme se ale museli na rozdíl od našich kamarádů z U8 a U10 na jiný stadion, kde se odehrál turnaj kategorie U12. Cestou jsme si ještě stačili prohlédnout minivýstavu automobilů BMW v místním obchodním centru a po krátkém ale opravdu velmi krátkém bloudění jsme dorazili na hřiště v areálu místní průmyslovky. Byli jsme jedni z prvních a tak zbyl čas na řádnou předturnajovou průpravu. Konečně jsme se také mohli seznámit s rozlosováním soutěže, týmy byly rozděleny do dvou skupin a k našemu nemilému překvapení se v naší šestičlenné skupině objevily velmi silné a nám známé celky Pragy a Tatry. A co víc oba tyto týmy máme rozlosovány hned zkraje turnaje.

A tak jdeme na borce z Pragy, kteří do zápasu nastupují v podstatě hned „z vlaku“. To ale našim soupeřům evidentně nevadí a utkání prohráváme 0:2. Pozitivum zápasu je velmi dobrá obrana, negativy individuální chyby a ztráty míče, po kterých obdržíme obě pětky a statický útok, kdy jdou přihrávky na stojícího hráče a velmi kvalitní soupeř se pak stačí bez problémů přemístit a naše hráče obsadit. Nám trenérům je jasné, že hned prvním zápasem jsme si uzavřeli cestu ke zlatu. Následuje utkání proti Tatře, hra se sice nijak výrazně nezlepšila, hlavně statický útok, nicméně soupeř evidentně není v úplně nejsilnější sestavě a vyhráváme 2:0. Bohužel další soupeř Havířov se k turnaji nedostavil a tak následuje pro naše hráče velmi dlouhá téměř hodinu a půl přestávka. Po ní nastupujeme proti papírově slabšímu soupeři Dragonu Brno, do základního kádru dáváme i náhradníky, tak aby si zahráli všichni. Bohužel naše matná hra pokračuje a se soupeřem jen remizujeme 2:2. Je nám jasné, že pokud chceme uspět tak v dalších utkáních již zaváhat nesmíme. A jdeme na oběd.

Po obědě dohráváme základní skupinu dvěma zápasy, asi nám chutnalo, hra se výrazně lepší pravděpodobně i pomohlo prohození hráčů na spojkách, kdy Mates jde na útokovku a Adam na mlýnovku. Hra má hned jiný spád a je to znát i na výsledcích, kdy porážíme jak Zlín 5:0, tak i Babice 3:0. Dosyta si tak zahrají i všichni hráči z lavičky. Systém turnaje je však neprosný a tak nás čeká jen závěrečný souboj o 3.místo proti nevyzpytatelné Bystrci. Utkání se hraje na dva poločasy, v prvním zahajujeme se základní sestavou a soupeře jasně přehráváme třemi pětkami. Do druhého poločasu již nasazujeme i náhradníky a po naší chybě soupeř koriguje. Utkání však stále máme pod kontrolou a i když soupeř ke konci utkání průnikem přes celé hřiště koriguje na 2:3, více času mu nezbývá a my zaslouženě získáváme 3.místo v turnaji.

Všem, ale opravdu všem hráčům chceme poděkovat za velmi dobré vystupování a doufáme, že nabrané zkušenosti z tohoto turnaje zúročí ve svém dalším vývoji.

Pozitiva: auty snad ani jediný jsme neprohráli za celý turnaj, zlepšila se hra v rucku, velmi dobrá kolektivní obrana v naší dvaadvacítce, v druhé fázi turnaje i velmi dobrá kolektivní hra a podpora hráče s míčem.

Negativa: individuální chyby a ztráty míče a to zejména u těch zkušenějších a lepších hráčů, skládky – polovina týmu skládá, druhá však vůbec ne, bez zvládnuté techniky skládky jeden na jednoho se ragby hrát kvalitně nedá !, v první polovině turnaje statický útok, a nakonec opět naše staronová bolest a tj. přihrává se jen někomu – nepřihraju na lépe postaveného hráče poněvadž si o něm myslím, že je „slabší“ raději přihrávám na „lepšího“ hráče i když je v horším postavení – takový přístup v kolektivní hře jakým ragby je nemá kategoricky žádné místo !

Závěrem bychom chtěli poděkovat pořadatelům turnaje za perfektní organizaci, rozhodčím, kteří svým vystupováním nepřipustili žádné konfrontace a také trenérům všech družstev za korektní vystupování. Na stejném hřišti jsme zažili na jaře tohoto roku Celostátní turnaj kategorie U10 a opravdu posun v chování trenérů a nakonec i přihlížejících diváků byl znát, téměř obrátka o 180 stupňů k lepšímu! Velká gratulace na Moravu!

Konečné pořadí ORF U12: 1. RCM Říčany, 2. RC Praga, 3. RK Petrovice, 4. RC Brno Bystrc, 5. RC Olomouc, 6. RC Tatra Smíchov I, 7. RC Zlín, 8. RC Přelouč, 9. SK Babice, 10. RC Vyškov, 11. RC Dragon Brno, 12. RC Tatra Smíchov II.

Za trenéry RK Petrovice U12 – Ota