Petrovičtí ragbysté zakončili úspěšnou sezónu

V Rugby Klubu Petrovice v současné době aktivně sportuje více než 210 sportovců ve věku od 3 do 99 let. Máme obsazeny všechny kategorie od nejmenší U6 až po sekci Old Boys. Výraznou měrou se na sportovní činnosti klubu podílí i velmi silná sekce žen a dívek.

Na začátku podzimu jsme provedli úspěšné nábory a naše řady, zejména u mládeže, se nám opět rozrostly. Stále to ale není úplně to, co bychom chtěli a tak nábory probíhají průběžně a případní zájemci se nemusí ostýchat ozvat se kdykoliv během roku, na našich webových stránkách www.rkpetrovice.cz se můžou dozvědět více a neváhat tak kontaktovat kohokoliv ze zodpovědných vedoucích kategorií či činovníků klubu. To samé se týká i dospělých zájemců o tento krásný sport, nikdy není pozdě začít.

V kategoriích přípravek a žáků máme v současné době 116 hráčů a hráček – ano hrají také dívky a z uvedeného počtu je jich okolo dvaceti.  Snažíme se tak výraznou měrou podílet na tělocvičné aktivitě dětí z Petrovic a blízkého okolí. V této sekci je sdruženo pět kategorií dětí ve věku od tří do třinácti let.

Kategorie U6

Kategorie dětí ve věku do šesti let je v našem klubu velmi výrazně zastoupena, děti se učí základům pohybové výchovy a již pomalu se začínají seznamovat s hrou jako takovou. Tyto děti již také hrají i své první (zatím nesoutěžní) zápasy a turnaje a poznávají tak pocit z prvních vítězství, z prvních dosažených bodů, ale i z prvních sportovních neúspěchů a zklamání.

Kategorie U8

V této kategorii trénují šesti a sedmileté děti. Kromě všeobecné průpravy již trénují opravdový sport na čerstvém vzduchu. Děti hrají již pravidelné nesoutěžní turnaje, proložené občas turnajem soutěžním. Velkou radost nám hráči této kategorie udělali velmi pěkným pátým místem na celostátním podzimním turnaji, kterého se zúčastnilo 9 týmů.

Kategorie U10

V kategorii hráčů do desíti let věku jsou již při zápasech k vidění velmi pěkné akce a sportovní výkony, v této kategorii jsou již i některé děti, které sportují již pět let či více a k nim se přičleňují nováčci, kteří se snaží o to více zapojit se do týmu. Z tohoto důvodu se snažíme mít více týmů, které jsou rozděleny výkonnostně do skupin A, B a C. Ti nejlepší si již také jezdí zahrát na mezinárodní turnaje, které jsme na podzim absolvovali dva. Náš A tým velmi úspěšně reprezentoval Českou republiku na turnaji v německém Heusenstammu, kde po výhře nad rumunským soupeřem obsadil celkové třetí místo. Dalším mezinárodním turnajem byl celopražský PYRF, kde jsme v konkurenci 24 týmů ze tří zemí obsadili pěkné i když trošku smutné místo čtvrté. Naším velkým úspěchem a obhajobou našich pozic v této kategorii bylo i třetí místo na celostátním turnaji a další třetí místo na silně obsazeném turnaji v Olomouci.

Kategorie U12

Kategorie dětí do dvanácti let se nazývá mladší žáci. Je to již kategorie soutěžní  i když ještě nehraje celostátní ligu. V této kategorii jsme hostili u nás v Petrovicích jak celostátní turnaj, kde jsme obsadili velmi pěkné třetí místo tak tradiční mezinárodní turnaj PICO Cup, kde jsme opět obsadili místo třetí v konkurenci 16 týmů ze čtyř zemí. Turnaj PICO Cup se hraje nepřetržitě od roku 1991 a je tak nejstarším pravidelně pořádaným turnajem v celé ČR. Jsme velmi hrdí na to, že tento turnaj je každý rok zaštítěn starostkou MČ Praha Petrovice. Také v německém Heusenstammu obdobně jako v kategorii mladší hráli naši hráči velmi pěkně a obsadili tak místo čtvrté a na turnaji v Olomouci obdobně jako mladší kamarádi místo třetí.

Kategorie U14

Velmi nás těší výborné výkony našich hráčů a hráček – ano ještě i v této kategorii hrají chlapci a dívky společně v jednom týmu – v kategorii hráčů do 14 let.  Zde se hrají již oficiální soutěže. Naši borci obsadili v Oblastním přeboru Čech výborné druhé místo z devíti týmů a po zásluze se tak kvalifikovali do jarní Celostátní ligy, která je za účasti jen čtyř nejlepších celků v této kategorii z celé Republiky. Tyto týmy tak budou bojovat o jarní titul Mistra ČR. Velmi pěkným výsledkem bylo i třetí místo na mezinárodním turnaji PYRF v Říčanech, kterého se zúčastnily kluby ze čtyř zemí Evropy.

Velmi utěšeně se nám po několika hubenějších letech daří i v sekci dorostu.  V těchto týmech máme v současnosti 32 chlapců a 4 dívky. Jsme si vědomi jak důležitá a citlivá je práce s mladými lidmi ve věku od 14 do 18 let, tak abychom v nich upevnili vztah ke sportu a k zdravému jak fyzickému, tak i psychickému vývoji. Hráči jsou rozděleni do dvou kategorií a tím jsou kadeti U16 a junioři U18. Dívky již nahrají společně s chlapci, pouze s nimi trénují a jezdí pak na pravidelné celostátní soustředění se svými vrstevnicemi z jiných klubů. V tomto segmentu jsme velmi úspěšní, o čemž svědčí to, že několik našich dívek pravidelně reprezentuje Českou republiku ve výběrech U16 a U18 a nejen to, některé z nich jsou i základními hráčkami reprezentačních výběrů, kde se jedná zejména o odchovankyni našeho klubu Anežku Sládkovou, která je největším talentem v celé ČR. Také u chlapců máme již své reprezentanty, kdy ve výběru na zájezdu do Francie reprezentovali ČR Jiří Karel v kategorii U16 a Jakub Korbel v kategorii U18.

Kategorie U16

Kategorie kadetů již hraje svou Celostátní ligu za účasti deseti celků z celé Republiky. Po sedmi odehraných kolech patří našemu výběru šestá příčka. Jedná se ale v kategorii o spíše mladší celek, tak neskromně věříme i v lepší výsledky v příští sezóně.

Kategorie U18

také v nejstarší mládežnické skupině hrajeme po několika letech absence Celostátní ligu. Také zde máme velmi mladý tým, který je velkým příslibem do příští sezóny a nyní sbírá neocenitelné zkušenosti. Zatím nám sice patří průběžně poslední příčka v devítičlenném startovním poli, nicméně některá utkání jsme ztratili jen opravdu velmi těsně a zaplatili jsme tak nováčkovskou daň. Snažíme se však velkým úsilím jak tuto kategorii, tak i kategorii U16 udržet pohromadě a lepší výsledky jisto jistě přijdou.

Ženy

Tradičně velkou chloubou našeho klubu jsou naše ženy. Několikanásobné mistryně ČR, obhájily na jaře titul v olympijské variantě našeho sportu v sedmičkovém ragby. Po podzimní části pak opět soutěž s převahou vedou. Také náš B tým si velmi dobře vede v druhé nejvyšší soutěži a je průběžně na druhém místě a jistě zaútočí na jaře na první příčku. A nejen to jsme jediným klubem v ČR, který dokáže sám složit družstvo pro hru v 15 hráčkách a v lize, kde hrajeme proti regionálním výběrům po první polovici soutěže také vedeme. Samozřejmě několik našich dívek patří k základním  pilířům reprezentačních výběrů v obou variantách ragby. Holky se zúčastnily a vyhrály turnaj v beachrugby, International Bystrc 7s i předzápas Barbarians s výběrem Lazybugs.

Muži

Klub se po loňské sezóně rozhodl výrazně omladit tým mužů a rozhodl se tak tým v této sezóně do soutěže nepřihlásit, než bude tým připraven na generační obměnu. Hrajeme však pravidelně soutěž v olympijské verzi v tzv. sedmičkovém ragby a zde jsme obsadili třetí místo v druhé nejvyšší soutěži a celkově deváté místo v Republice. Mnoho našich nejlepších hráčů hostuje v této sezóně přechodně v dalších pražských klubech a to zejména ve Slavii a na Spartě.

Sekce Old Boys

Velmi aktivní jsou i naši „staří pánové“. Pořádají různé benefice, aktivně se zapojují do organizace mezinárodních turnajů a mnoho z nich patří ke stálým členům sportovního výběru Old Boys Praha.

Vážení čtenáři, jak je z článku vidět činnost Rugby Klubu Petrovice je velmi pestrá a bohatá. Rugby není nebezpečný a už vůbec ne krutý sport. Je to sport pro všechny odvážné a sportuchtivé.

Že se jedná o krásný sport jsme mohli všichni vidět  8.listopadu, kdy přijel do Prahy v rámci oslav 90. výročí založení ragby v bývalém Československu špičkový profesionální tým FC Barbarians změřit síly s naším reprezentačním výběrem. Naší petrovičtí ragbisté měli tu čest být u toho. Mohli jsme tak vidět náš tým kategorie U10 a i naše ženy, jak hráli předzápasy tohoto svátečního utkání a nejen to, naše hráče kategorie U10 jsme mohli vidět v televizi v přímém přenosu při nástupu na utkání s těmi opravdu nejlepšími na světě. Pro naše děti to byl neocenitelný životní zážitek.