U12 na turnaji na Olympu (Na Markétě, 16. října 2016)

  • 17.10.2016

První turnaj nového ragbyového týmu OLYMP Praha na stadionu Markéta, krásné počasí, příjemný den. A konečně máme i dva týmy. Turnaj je opět rozdělen na skupinu zkušených a méně zkušených týmů, které ale nehrají ve stejný čas. Nejdřív odehrají zápasy sehranější týmy a až po nich nastupují týmy, které teprve získávají zkušenosti. Hra tím pádem velmi rychle plyne a obě skupiny mají zápasy po dvou hodinách odehrány.

Dopoledne, 10.00 – 12.00

Na dopolední program se schází Jirka, Mary, Hanz, Pavel, Natálie, Julča, Prokop, Kubíček, Matěj, pan Pecháček, Viktor a Petr. Máme před sebou tři zápasy proti silným soupeřům. Všechny týmy se zlepšují a hra se hodně vyrovnává.

První zápas hrajeme s týmem z Kralup a opět vstupujeme do turnaje ospale, ustrašeně a bez větší soudržné hry. Celý zápas se sice hra zlepšuje, týmovost ale chybí. Po individuální akci a po překrásné přihrávce Julči do úniku Prokopovi nakonec vyhráváme 2:0. Podobnou hru dál ale předvádět nemůžeme.

V druhém zápase se Spartou jsme sice lepší, víc útočíme, lépe se podporujeme, zcela ale propadáme v obranné fázi. Nedaří se zastavovat protihráče, byť na straně soupeře hrají vlastně jen dva… Zápas ztrácíme v poslední minutě a prohra 0:1 může všechny hodně mrzet.

Další zápas je s Pragou „B“. Tým Pragy nás od začátku tlačí, musíme hodně bránit a to se naštěstí daří. Po dvou akcích až na křídlo se daří dvakrát položit a nakonec vyhráváme 2:1.

V posledním zápase hrajeme s Říčany „A“. Do zápasu vstupujeme koncentrovaně, daří se souhra, dovedeme hru přenést ze strany na stranu, výborně čistíme rucky a první minuty zápasu jsme lepší. Říčanští se ale nevzdávají za žádného stavu, brzy hru vyrovnávají a postupně i přebírají iniciativu. Poslední zápas tedy sice prohráváme 1:2, nemáme se ale za co stydět. Všichni odvedli na hřišti moc pěkný výkon.

K nejlepším na hřišti patří jednoznačně Jirka, Hanz, Prokop a Julča. Velmi se k nim přiblížil Kubíček, hodně se zlepšuje Pavel. Ještě stále zlepšit se může Mary, i když v tomto turnaji předvedl asi svůj nejlepší výkon a jeho hra se také zlepšuje. U ostatních hra spíš stagnuje, pan Pecháček se snaží prorvat za každou cenu a to i když má vedle sebe volného hráče, Matěj testuje asi nové prvky a tím absolutně ztrácí přehled o hře ☹. Natálka, v prvním zápase bez kontaktních čoček, rozeznala sice protihráče od rozhodčího, ale i po dovezení této nutné propriety nemá na křídle tolik možností předvést, co umí. Trochu mne zklamala hra Viktora i Petra, kteří v minulých turnajích předváděli určitě lepší výkony. Oba se vyhýbají kontaktu a to i přes jejich sílu, kterou oba mají. Doufám, že na sobě budou makat a budou se zlepšovat.

Odpoledne, 12.00 – 14.00

Do odpoledního zápasového bloku nastupují Wiky, Míša, Michal, Viktor, Denis, Filip, Jan Forest, Břéťa, Petr a Ríša. Na pomoc jsou ještě připraveni Matěj s Pavlem. Hrajeme postupně s týmy Slavie, Sparty, Tatry a Rakovníka. Všechny zápasy prohráváme, ve všech taháme za kratší konec. Je pravda, že každý z týmu nasazuje hráče, kteří by v této výkonnostní skupině hrát neměli ☹ Tak snad jen zápas proti Rakovníku (kdyby neměli půjčené nejlepší Sparťany) mohl být odpovídajícím pro začínající hráče.
Nejlepšími na hřišti byli jednoznačně Břéťa a Jan Forest. Ostatní za nimi dost pokulhávají a snahou je dohání možná tak akorát Filip, jen se zapojuje často z offsidu. Je velká škoda, že hráči, kteří mají zkušenosti s hrou v lepší skupině – Michal, Viktor a Petr – nepředvedli svým spoluhráčům víc chuti a touhy vyhrát. Denis po hřišti chodí, nezapojuje se do hry, Ríša se stále rozkoukává a zatím se spoluhráčům plete, než by jim pomohl. Obě holky se vyšších protihráčů trošku bojí, nakonec ale obě předvádějí celkem slušnou obranu a v posledním zápase hrají obě velmi pěkně. Ještě musíme odehrát hodně takovýchto turnajů, abychom i s tímto týmem mohli předvádět trochu hezčí hru.

V obou týmech jsou vidět stejné chyby na tréninku i v zápasech. Hráči, kteří na tréninku chtějí, jsou i při zápasech lepší. Ti kdo na tréninku pozor nedávají, nedělají to, co mají, jsou i na hřišti pomalejší a nestíhají. Jsou i výjimky, kdy třeba Petr je na tréninku pozorný, snaží se, ale tentokrát mu to bohužel nešlo. Velký posun je tak vidět na těch, kdo makají – Břéťa, Forest, hodně se zlepši Kubíček, Mari a Pavel. U Jirky, Julči či Prokopa dobré výkony spíš očekáváme, než by někoho překvapili. Společné tréninky hodně zlepšiliy souhru s Hanzem.

Dobrého hráče dělá jen trénink a přístup k němu. Již nejsme zájmový kroužek v „kloboučku hop“, „člověče nezlob se“ nebo v „čůrání do dálky“. Hrajeme již opravdové rugby, zápasy jsou tvrdé a pozornost je zde na místě. Bez pozornosti se nikam neposuneme.

Připravujte děti na to, že jde opravdu o kontaktní sport, na trénink že se nejdou „vyblbnout“, ale že se jdou něco naučit. Na „blbnutí“ mají spoustu jiného času. Chráníte tak děti před úrazem, který svou nepozorností mohou způsobit sobě, ale i kamarádům.

K turnaji (+/-)

+ nové hřiště, kde se rugby stává domovem
+ konečně máme dva týmy

– nepozornost z tréninků si přenášíme i na turnaj ☹

Co nás čeká

22.10. – PICO CUP domácí turnaj s dlouhou tradicí! Účast všech je víc jak žádoucí. Budou i zahraniční týmy. Maminky, tatínci…všichni opět prosím o napečení a pomoc na turnaji samotném.
6.11. – Sparta – poslední podzimní turnaj
2.12. – 1.Rugby ples ukončení sezony, posezení v příjemném prostředí s příjemnými lidmi ☺

Ragby zdar,
M+M+P