U8 na celostátním turnaji v Olomouci

ORF se odehrával za velmi pěkného počasí na rugbyovém/atletickém stadionu RC OLOMOUC. Na turnaj jsme vyráželi s týmem, věřte nevěřte, v téměř dívčím složení: Alžbětka, Berenika, Eliška, Julie, Róza + Eda, Adam. Odjížděli jsme o den dříve, přespávali v tělocvičně přímo na stadionu. Zde patří dík olomouckému klubu za luxusní čistou prosvětlenou noclehárnu s pohodlnou obří tatami na spaní.  Po vydatné snídani jsme využili volného času a volné tělocvičny s obří žíněnkou, kde jsme se rozehřáli: základní gymnastické cviky, pádové techniky, sidestepy.

Před rozcvičkou

Po rozcvičce

Přiblížila se desátá hodina, jdeme na trávu. Času bylo dostatek, rozcvička poctivá. Bohužel se během ní projevila nevolnost u Adámka, který si šel místo hraní lehnout do spacáku. Jsme tedy v 6 hráčích, na celodenní turnaj to není optimální. Již během příprav na turnaj jsme domluveni s Říčany, že nám 2 hráče půjčí, velká marodka jim to nakonec neumožní. Není čas na úvahy, jdeme do turnaje s dívčím týmem + Edík. Zde bych rád zdůraznil, že 2 z dívek s námi hrají jako úplní nováčci a mají za sebou jen několik tréninků. O to větší jim patří dík, že se s námi uprostřed prodlouženého víkendu na turnaj vypravily.

Poučeni z minulých zápasů jsme si s týmem dali dva cíle: 1. každý bude poctivě bránit (jakmile bude v mém dosahu útočník s míčem, je mým úkolem provést pokus o jeho zastavení, nikdo skládku nevypustí), 2. budeme se podporovat v útoku (jakmile vidím v mé blízkosti útočnou snahu mého spoluhráče, jdu s ním dopředu jako podpora, nikdo podporu neodflákne). Tyto cíle nás provázely jako příslovečná červená nit celým turnajem.

První zápas máme hratelného soupeře, se kterým vítězíme, to je dobré pro náladu týmu. V dalším zápase přichází těžší soupeř s rychlejšími útočníky, kteří si dokáží najít nepokrytý prostor a projdou až do pětkoviště. Soupeřova obrana je také těsnější než v prvním zápase, naše přihrávky nejsou dostatečně rychlé a precizní, ztrácíme kontrolu nad balónem a dostáváme se pod tlak. Křídla poctivě brání průniky soupeře, bohužel díky naší nedostatečné podpoře po skládce se nám nedaří vybojovat míč. Jsme pod tlakem, inkasujeme několik bodů. Výsledek korigujeme jednou položenou pětkou. Podali jsme bojovný výkon, chyběla nám preciznost při obraně ve středu pole. Zde bych zdůraznil, že dvě hráčky ze středu pole mají za sebou měsíc tréninku, zkušenosti chybí, bojovnost nikoliv. Chválím! Kéž by s námi příště jelo více zkušenějších hráčů, kde jinde získají herní dovednosti než při hře s kvalitním soupeřem.

Následuje zápas s velmi vyrovnaným soupeřem, kde se hra přelévá z jedné strany na druhou. Cíl je stále stejný: nenechat si ujít jedinou skládku. Odpovědnost bere každý sám na sebe. Jsme s dětmi domluveni, své úkoly se snaží plnit opravdu poctivě. Do útoku s podporou! Je vidět snaha, ale i nedostatky. Díky podpoře v útoku se nám daří najít díry v soupeřově obraně, skóre držíme srovnané. Nakonec vítězíme díky rychlému průniku v poslední akci zápasu.

Další velmi těžký soupeř nás poráží díky důraznému útoku, po nárazu do obránce tlačí vytrvale dopředu, ve středu pole musíme skládat ve dvou. Zde se projeví nezkušenost některých hráčů, křídla se snaží pomoci, odkrýváme prostor a logicky dostáváme body. Nekritizujeme, jen chválíme: za bojovnost, za spolupráci. Na hřišti byly rozhodně týmy dva.

V dalším zápase se na nás usmálo štěstí v podobě hráče z Říčan (Fanda), který nám v dalších bojích pomohl. Můžeme střídat, a tak ušetřit trochu sil do dalších bojů. Zkušenosti a síla kluka ve středu pole je znát. Ustojíme tak remízu se soupeřem, který skončil celkově na 3. místě. Toto utkání je pro nás tím nejlepším z pohledu dalšího vývoje našich dovedností. Velmi vyrovnaný soupeř, mnoho vypjatých situací před naším pěktovištěm, daří se nám je ustát. V jedné ze situací se nám daří díky rychlému protiútoku soupeře zaskočit a skórovat. Soupeř disponoval velkými hráči, v obranné fázi jsme museli použít veškerý svůj um. A dařilo se nám. Větší problémy nám dělají soupeři s rychlými křídly, se kterými se nestačíme přesunovat. Z toho je dobré vycházet v dalším tréninku.

Oběd – kuřecí řízek s kaší, vypadal a chutnal dobře. Děti mají po dobrých výkonech na hřišti velkou chuť i na baštu, nikdo neremcá a nic se nevyhazuje. Super!

Po obědě nás čekají další zápasy, s jedním silným a dále hratelnými soupeři. Pokud by se nám podařilo podat nadstandardní výkon, mohli bychom pomýšlet i na stupně vítězů.

První poobědový zápas hrajeme vyrovnaně s hratelným soupeřem. Je třeba zmínit výměnu říčanského kádru v petrovickém dresu za nového rojníka (Kuba). Hrajeme tedy stále v 7. Na dětech je vidět pomalejší rozjezd po nedávném obědě. Postupně se rozehráváme, hru si užíváme, plníme poctivě zadané úkoly, hru máme pod kontrolou. Pěkný zápas, který jsme si zasloužili, užili jsme si ho a měli z něj všichni radost. Na dětech začínala být vidět únava, o to jim patří větší dík, že se dokázaly vyhecovat k tak pěknému výkonu.

Následuje náš nejtěžší soupeř v odpolední části. Ze začátku taháme za kratší konec. Nedaří se nám hrát naši hru. Soupeř opět disponuje těžkými hráči ve středu pole, ale navíc i jedním rychlým křídlem (křídelnicí :)). Z chyb v obraně se soupeři daří získávat území, my skládáme ve dvou, ve třech. Pokud se podaří soupeři vyhrát balón ze skrumáže, zastavíme ho jen s vypětím všech sil. Ve třech případech bohužel vůbec. Zde jsme poprvé v turnaji přizpůsobili naši hru soupeři a pokusili se soupeře zaskočit změnou na rozehrávce. Odpovědnost jsme naložil na bedra těch nejrychlejších a zároveň zkušených hráčů. Eda rozehrál balón, získal rychlým průnikem soupeřovou obranou (to mu dnes šlo na jedničku) velké území. Při kontaktu s obranou přihrává na Rózu v pohybu, která bleskově zaskočí soupeřovu obranu. Stav je vyrovnán, opět hrajeme o bednu. V další akci se soupeř snaží projít, to se mu díky naší těsné obraně nedaří. Chválím! Po zisku míče se ale málo podporujeme, ztrácíme balón a zase bráníme. Zde je vidět ztráta koncentrace, neplníme, co jsme si slíbili. Dokud jsme byli v podpoře kamaráda poctiví, postupovali jsme, získávali území a nutili soupeřovu obranu k chybám. My bohužel poskytujeme soupeři výhodu ztrátou míče a on nabízené výhody neváhá využít. V poslední akci zápasu skóruje průnikem přes křídlo malé Rózy, která v tu chvíli hasila chyby obrany v roji. Děti nevěděly, co je ve hře, a tak ze zápasu odcházejí poraženi, nikoliv smutni. Jedem dál.

Další zápasy jsme si vychutnali. Soupeři byli slabší a na výsledku to bylo znát. Děkujem kamarádům z Říčan za výpomoc.

Chci zdůraznit, jak důležité je pro děti, aby na turnaje jezdily, hodně to prospívá jejich herní úrovni. Tento turnaj jsme obsadili jen těsně, s vypětím všech sil. Nevybírali jsem ty nejlepší. Přesto předvedené výkony byly nadprůměrné.

Děti se na turnaj těšily, chtěly si zahrát, na jejich nasazení to bylo znát. Navíc 5 dívek a jeden chlapec v týmu je, nebojím se to říct, celorepubliková rarita. Kdo nebyl o hodně přišel…

Z výkonu dětí jsme byli nadšeni, ale i tak se našly chyby. V pauzách mezi zápasy jsme se soustředili hlavně na techniku skládání, která nám dělá problémy. Je vidět, že nás čeká ještě pořádný kus práce.

Z výkonů hráčů bych rád na prvním místě zmínil úplného nováčka Julii (4 tréninky), která prokazuje velký kus odvahy, nejen tím, že jela sama do Olomouce, ale převážně nasazením na hřišti. Na to, jak krátkou dobu hraje předvádí perfektní sportovní výkony, je u ní vidět velký talent pro sporty všeho druhu. Poctivé skládání. Zde bych vypíchl ukázkové složení soupeře 2 metry před pětkovištěm po 25 metrovém sprintu = záchrana výsledku v náš prospěch + jediná naše položená pětka v nejtěžším zápase s pozdějším vítězem celého turnaje Bystrcí. Neusnout na vavřínech!

Berenika, hráčka s absolutním entusiasmem pro hru. 7 tréninků a už vyrazila bez rodičů do Olomouce. To, jak skanduje „Petlovice!“ je slyšet na míle daleko. Postavou sice drobná, ale díky velkému nasazení platná hráčka. Bez problému se postaví i velkým klukům, neviděl jsem od ní jedinou vynechanou skládku. Dává si záležet, aby byla včas jako podpora spoluhráči, získá-li míč, vyráží přímo do soupeřovy obrany, dost často i včas nahraje. Musí zamakat na rychlosti při běhání a získat větší přehled ve hře. S jejím nasazení o ní ještě uslyšíme.

Eliška přijela s rodiči vlakem v herní den. Zapojila se do rozcvičky právě včas, aby chytla pořádné tempo. Velmi mile mě překvapila a je vidět, že na sobě přes prázdniny mákla. Skládání bylo na její poměry velmi odvážné, nikoho nenechala uniknout. To je dobrý základ, na kterém zapracujeme. V útoku je semtam vidět, jak váhá s podporou, je třeba se víc soustředit, jít do podpory, říct si o balón, hledat mezeru v soupeřově obraně a příjdou i pětky. Vydrž!

Alžbětka splnila to, co jsme chtěli od posledního turnaje v Rakovníku zlepšit. Balón předala svým kamarádům po kontaktu se soupeřem právě včas, aby hra plynula dále kupředu. Moc chválím! Rozehrála snad 100 balónu za turnaj a ani o jeden nepřišla. Myslím, že se brzy začneme učit hru na zemi s přecházením, určitě na to má. V obraně se jí celkem tradičně daří, dokáže využít váhové převahy nad soupeři, doporučuji přitvrdit a snažit dostat soupeře na zem.

Rózka a Edík – opory týmu, spolehliví tak, jak má správné křídlo v naší kategorii být. Dělal jsem si statistiku úspěšných skládek a u těchto dvou mi nakonec došlo místo na papíru. Jejich výkony je

možné srovnat s těmi nejlepšími v naší soutěži, kdyby se vyhlašovalo All Stars, byli by mezi nimi. Nasazení ve skládkách je vždy na 100%, podpora je na 100%. Pokud byl souboj 1 na 1 na křídle byla Rózka 100%, Edíkovi se dvakrát za turnaj skládka nepovedla, soupeř prošel do pětkoviště (proto křídlo musí skládat nejlíp ze všech). Na druhou stranu Edík předvedl neuvěřitelnou průraznost při procházení soupeřovou obranou, kde sám vybojoval několik krásných pětek. Jak jsem zmínil výše, chtěl bych tyto dva použít pro zlomové okamžiky v důležitých zápasech a vymyslet pro ně 2 jednoduché signály. Myslím, že na to mají.

Co se povedlo:

Děti během zápasu dobře tvoří základní formace při rozehrávání. Zde je vidět oproti minulému turnaji velké zlepšení. Obrana byla provedená tak, jak jsme si řekli, velmi poctivá, soupeři se útoky nedaří, chybuje. Útoky po zisku míče, rychlými průniky skórujeme.

Co se nepovedlo:

U méně zkušených hráčů není i přes nasazení obrana 100%. Zapracujeme na odstranění strachu z kontaktu a zlepšení techniky skládek. Útoky jdou moc do plných, občas ztrácíme míče. Chce to zapracovat na manipulování s obranou s následnou přihrávkou vzduchem do uvolněného prostoru. Přihrávky nejsou v pohybu. Jde o herní prvek, který nehraje prakticky nikdo. Začneme na něm pracovat. Zapojit do hry ho zkusíme již na zimních turnajích v kryté hale.

Turnaj se myslím líbil, děkujeme za účast

Rugby zdar!

Růža Lukáš Míša

Co nás čeká

Domácí turnaj 8.10. v Petrovicích. Zatím máme nahlášeno 15 hráčů v kategorii U8, to je na dva týmy. Doufejme, že všichni přihlášení dorazí. Bude dobře, když každý připraví nějakou dobrotu ke svačince pro návštěvníky turnaje, prodají se na stánku a utržené finance použijí ve prospěch naší kategorie.

15.10. – regionální turnaj na stadionu RC Slavia Praha.

21. – 22.10 – dvoudenní turnaj PYRF (Prague Youth Rugby Festival) hraje se na stadionu RC Praga ve Vysočanech. Pozor! Pro účastníky poslední šance na nákup zlevněných dětských vstupenek na zápas Česká republika proti South Africa Barbarians za 200 Kč.

íněnkou, kde jsme se rozehřáli: základní gymnastické cviky, pádové techniky, sidestepy.