Zpravodaj U14 (RKP vs. Dragon a RKP vs. Bystrc)

  • 16.10.2017

Neděle 8.10.
Dragon Brno vs RK Petrovice 31:0 (12:0)

Jediný výlet v podzimní soutěži jsme měli na hřiště Dragonu Brno. Odjížděli jsme brzy ráno a na soupeře jsme byli připraveni celkem dobře. Cesta proběhla bez problémů a u Devíti křížů jsme se potkali s Hanzem tak, jak bylo naplánováno. K zápasu jsme dorazili hodinu před výkopem a na hřiště jsme šli ještě o pár minut dřív, než domácí.

První poločas hrajeme velmi dobře, soupeř nás sice tlačí, obranná hráz je ale neprostupná. Daří se nám hrát tak, jak jsme se domluvili, tedy dávat míče dál od roje a snažit se proniknout po křídlech. Soupeř naše občasné protiútoky ale vždy brzy zastaví. První větší chybu děláme kolem 20. minuty a znamená to první položení Dragonu – bohužel v době, kdy se postupně dostáváme z obranné zóny 22metrů a pomalu se hra posouvá na domácí polovinu. Rozhodčí nechává poločas na 25 minut (podle pravidel se hraje 2×20minut) a tak v „nastavení“ dostáváme ještě jednu pětku, tentokrát pod háčko a tedy i s následnou konverzí. A opět to je po zlepšení naší hry, kdy jsme se dostali až k soupeřově pětkovišti a jen vlastní nedůsledností se nám nedaří skórovat. Poločas prohráváme 0:12, hra je ale slibná a tak doufáme, že bychom mohli alespoň jednou soupeřovu obranu pokořit.

Do druhého poločasu vstupujeme bohužel ještě s větším respektem, než do poločasu prvního. Po slibné hře v poločase prvním je hra v tom druhém rozháraná a ubránit hráče domácích nám dělá čím dál tím větší problémy. Nestíháme se přesouvat s vlastními hráči, rojníci pouští ty největší a nejtěžší protihráče na holky, hrajících na křídlech, protože: „to je její hráč…“ Strašné…, vypustit kontakt a skládku proto, že se bojím…OK, ale shazovat to ještě na někoho jiného…??? A její hráč to nebyl pánové… Jj, hráči Dragonu v druhé půli našli slabinu a po našem pravém křídle třikrát položili. Hlavně poslední pětku jsme ale ubránit měli, té je velká škoda. Byla z poslední akce… Prohra 0:31 je ještě milosrdná.

Celý zápas jsme se bránili, obranná hra ale byla velmi dobrá (až na pár výjimek), jen Lenka ve spolupráci s Prokopem a Dominikem zabraňuje 3× položení přímo v pětkovišti. Průniky skrz první řadu, která mimo Dominika vlastně není vidět, zastavují na poslední chvíli Lenka, Prokop, Jirka, Ema, Christian či Jula. Z roje je mimo Dominika velmi aktivní Hanz a hra ve třetí řadě velmi svědčí Marimu. Mari odehrál velmi dobré utkání a bez větších potíží chodil proti mohutnějším hráčům Dragonu a nejednou přečistil sám míč i přes soupeřovu přesilu. Dominik byl aktivní po celý zápas – skládal, čistil míče, zabíhal do útoku…super hra. Hanz ve druhé řadě hodně zvedl hru celého roje. Davi K byl tentokrát podstatně v lepší kondici a hrál asi o trochu lépe, než v jiných zápasech. Asi mu víc seděl Hanz, kterého měl vedle sebe. Lenka s Prokopem tentokrát velmi kazili…hru soupeře ☺. Oba super hra, a oba táhli své spoluhráče k lepšímu výkonu. Christian byl trochu nervózní z FAN klubu, který za ním do Brna dorazil a tak jeho hra byla slabší než v minulém zápase, i tak ale patřil, a snad již na pořád patří, k nejlepším na hřišti. Jirka po dlouhém výpadku, zaviněného nemocí, odehrál velmi dobrý zápas. Hlavně přihrávky na naběhlou Julu, kdy se u něj míč téměř neohřál, patřili k tomu lepšímu, co jsme mohli vidět. Ema se na křídle rvala, co to šlo, a jen díky špatným přihrávkám Karlose se nedostala do slibnějších průniků. Jula na zadáku výborná a postupně si na tento post zvyká. Naty hrála v první půli velmi dobře, v druhé to již nebylo to, co umí. David B. mněl občas záchvěv, v podobě skládky, jinak se spíš soupeřům vyhýbal a kontakt udržoval na vzdálenost natažené paže. To Karlos se pro jistotu před kontaktem s rojníky schovával u křídla na vzdálenější straně hřiště od míst, kde se bojovalo o šišku. A když jsme míč získali, Karlos ho bez milosti zahodil do autu.

Hodně pozitivní je hra útoku, kde se k velmi dobré obraně připojuje i dobrá hra rukama a proto vidíme krásné akce i s tak silným soupeřem, kterým Dragon byl. Je vidět, že se nemusíme bát míč do útoku pouštět a občas tak využít i hru „pekařů“. I roj zaslouží pochvalu. A to za mlýny. Přetlačit podstatně těžší roj brněnského týmu je velmi dobrý počin. Hodně dobrá byla hra v prvním poločase, kdy byl roj podstatně kompaktnější než v předešlých utkáních.

Základní sestava: 1.David B.; 2. Dominik; 3. Karlos; 4. David K.; 5. Hanz 8. Mari; 9. Lenka; 10. Prokop; 11. Ema; 12. Christian; 13. Jirka; 14. Natálie; 15. Jula; střídání: bez náhradníků ☹ a už se těším, až konečně budou…a oni budou

Neděle 15.10.
RK Petrovice vs. Brno Bystrc 17:5 (17:0)

Druhý tým Brna – BYSTRC – dorazil do „Zeleného údolí“ v krásném počasí Babího léta. Na zápas jsme se připravovali zodpovědně, na hřišti jsme byli včas a proto, že jsme byli soustředění, rozcvička trvala překvapivě krátce. Snad konečně pochopíme, že soustředěnost přispívá k rychlejšímu plnění úkolů, rychlejšímu zahřátí a tím i k rychlejšímu přechodu na hru.

Tento zápas se hodnotí špatně. Hra byla celkem dobrá, všichni se snažili a podstatně zlepšili svůj pohyb po hřišti, obranu i přechod do útoku. Jenže…proti nám přijel hrát soupeř, který herně roste, který nás předčil v pohybu, v čistění míčů na zemi a hlavně v podpoře rucků a hry kolem nich. Je to tedy velmi těžké. Ale pusťme se do toho.

První poločas začínáme velmi dobře, soupeře tlačíme, hrajeme aktivně, hosté nás ale nepouští blíž ke svému pětkovišti, než na nějakých 10 – 15 metrů. Náš tlak roste a všichni jen čekáme, kdy položíme první body. Díky dlouhému odkopu se však soupeř dostává až do naší zóny 22metrů, kde po chybě rukou mají hosté výhodu mlýna. Hra se mění, pod tlak se dostáváme my a ubráníme se jen tak tak. Po dlouhých minutách se nám daří konečně získat míč a dostat se na klidnější území kolem poloviny hřiště. Hra se zrychluje na obou stranách a pěkné akce vidíme jak u našich hráčů, tak u hráčů BYSTRCE. S přibývajícím časem se pak dostáváme opět blíž k brankovišti soupeře a konečně se nám daří i prolnout obrannou linii a dát první body. To nás posouvá k větší aktivitě a po průniku na pravém křídle dáváme druhou pětku. Poslední akci poločasu jsme zahráli velmi dobře. Ihned po výkopu jde přihrávka na Karlose, který dobrým překopem získává metry, míč dobíhá a dalším kopem se přibližuje čáře zisku dalších bodů. Pak stačí již jen krátkým kopem poslat míč do brankoviště a skokem položit třetí pětku. K bodovému zisku se přidává Prokop, který z těžkého úhlu přidává další dva body.

V druhém poločasu máme dobrý start, pak se ale hra soupeře zvedá a celou dobu se bráníme. Díky naší nedostatečné fyzické kondici jsme všude pozdě, nestíháme čistit míče, chybně se zapojujeme do hry v rucku, k zastavení soupeře používáme „vysokou skládku“. To vše nás ničí trestnými kopy, které jsou důsledkem naší pomalé hry. Soupeř je všude o chvilku dřív a není tedy divu, že se mu nakonec daří i požit pětku. Protože někteří naši hráči hrají na hraně sebeobětování, víc soupeři nedovolíme. Naopak jsme to my, kdo ještě před koncem zápasu má velkou šanci a Jirka o položení přijde snad jen metr před pětkovištěm velmi dobrým obranným zákrokem.

Hra byla lepší, než v minulých zápasech, pokud ale nechceme hrát podprůměr, musíme zlepšit hlavně fyzický fond roje. Už po prvních deseti minutách se roj rozděluje na ty, co můžou a na chodce. Všechno, co při tréninku funguje a co chceme předvádět i v zápase, jsme mohli vidět… u soupeře. Daří se nám dobře čistit míč ve dvou maximálně třech hráčích, druhá vlna roje ale neexistuje a neviděli jsme ji snad jedinkrát. Ano, kluci nebyli zvyklí druhou, případně třetí vlnu hrát, ale již to trénujeme dost dlouho na to, abychom to alespoň vyzkoušeli. Důvod je prostý – slabá fyzická kondice, která nedovoluje hráčům se včas a správně přemístit. V druhém poločase pak z roje vidíme snad již jen Hanze, který neúnavně skládá hráče první řady u pravé autové lajny, aby vzápětí skládal vazače u levého autu. Čistit rucky tak musí čím dál tím častěji Lenka a Prokop. Oba pak chybí ve hře a spoluhráči, kteří je v rozehře zastupují, zmatkují, dělají chyby a celá útočná hra se bortí. Obranná činnost je tentokrát velmi dobrá po celý zápas a jen díky naivitě soupeře, který nevyužívá celé plochy hřiště, tak mohou velmi dobře skládat a bránit i hráči, kteří vlastně již jen chodí.

Dominik – první poločas super, v druhém se nechal strhnout bratrem a jeho hra ztratila náboj. Přesto měl nejčastěji snahu prolnout soupeřovou obranou. David B. – první chodec. Ještě začátek zápasu byl dobrý, pak už nestíhal a v druhém poločase jsme byli vděčni za schovívavost rozhodčího, že ho nechal stát méně než deset metrů od místa rozehry trestného kopu. David by tam asi už nedošel. Karlos – zlepšení ve hře dopředu, ale i v obraně. Ke hře z prvních dvou zápasů se sice ještě nevrátil, ale posun k lepšímu byl znát. Jen je škoda, že se až příliš často schovává v útoku. Když bude častěji využívat svou rychlost, jen dobře. David K. – stále se nemůže v druhé řadě srovnat s odlišnou hrou, než kterou hrál v loňském roce. David měl velmi dobrou první polovinu zápasu, v té druhé se připojil k závodům v chůzi. Škoda, i on umí rozeběhnout akci, založit útok. Každopádně se zlepšil v obraně, dobře skládal. Hanz – hodně posílil a zpevnil druhou řadu. Nejlepší hráč roje, neúnavně se rval celý zápas. Snad bude pokračovat v takto dobré hře i nadále. Mari – na vazači se stále zlepšuje. První poločas odehrál fantasticky, v tom druhém zapadl, bohužel, do šedi průměrné hry roje. Lenka – rozdílový hráč, výborné čtení hry, skvělá rozehra, výborná obrana, čistění míče…klobouček. Prokop – stále lepší a lepší, stává se z něj tahoun týmu. Na hřišti odevzdává spoustu práce pro tým, často ale místo kamarádů z roje. To je problém, Prokop i Lenka pak chybí na svých postech a nemáme moc hráčů, kteří by je mohli zastoupit. Christian – také hráč, který se stále zlepšuje. První poločas velmi dobrý, v tom druhém se, stejně jako celý útok, moc ke hře nedostal. Museli jsme se stále bránit. Obrana ale dobrá. Jirka – opět, velmi dobrý výkon, dobrá obrana, ale i průniky kolem roje. Ema – na křídle super výkon, dobré průniky i obrana. Natálie – zlepšení proti zápasu s Dragonem velké. Je potřeba zvýšit sebevědomí. Jula – začíná si na zadáku věřit a stále se zlepšuje, čím dál víc se sžívá se hrou na celé hřiště. Lukášové – oba nováčci nezklamali, zahráli si nějakých 15 minut a předvedli, že jim hra již není cizí. Doufáme v jejich zlepšení a tím i posílení celého týmu. Na lavičce s námi byla i Aneta, která ještě nehrála. Podívat se přišel i Tonda.

Základní sestava: 1.David B.; 2. Dominik; 3. Karlos; 4. David K./Christian; 5. Hanz 8. Mari; 9. Lenka; 10. Prokop; 11. Ema; 12. Christian/Jula; 13. Jirka; 14. Natálie/Lukáš I; 15. Jula/Lukáš II;

Omluveni: Terézie (zranění); Štěpán a bohužel i Kryštof s Albertem (oba HB)
Ještě nemůže hrát: Tonda, Aneta
Snad se objeví: Eliška
Asi nepřestanou blbnout: Pavlik a Robin ☹ – už to vzdávám ☹

Co nás čeká

21.-22.10. – PYRF – hrajeme v Říčanech a tentokrát se hraje v sobotu i neděli dopoledne – oba dny sraz v Říčanech v 9:00
Sobota – hlavní hřiště, první zápas 9:50 s RA OLYMP ; druhý zápas 11:30 Heidelberger Ruderklub I. (Německo)
Neděle – 10:10 RK Storm (Rusko) a dále podle umístění

V sobotu odpoledne se pak děti mohou zúčastnit mezinárodního utkání ČR-Jižní Afrika. Cena pro děti je 200,-Kč.

28.10. – volno
5.11. – RC Tatra Smíchov – poslední domácí zápas v tomto roce. Předpokládám výkop opět 11:30 / 12:00

Ragby zdar,
M+M+P