Rozhovor s Dabou

Dabeon Draghoender, vysoce respektovaný trenér juniorských týmů U18 a U20 Tuks Rugby a University of Pretoria, je angažován v klubu RK Petrovice za dobu tří měsíců v podzimní sezóně 2023. Přinášíme pro vás s Dabou krátký rozhovor.

 

Ahoj a vítej Daba,

1. Jaká byla cesta a co říkáš na klub, jako celek, jeho hřiště, zázemí. Jak by si srovnal tyto podmínky s kluby v Jižní Africe?

Nejprve bych chtěl poděkovat klubu za pozvání. Cestu jsem si užil a areál je skvělý a klub je velký od dětských a mládežnických týmů až po seniorský tým mužů. Nastavení klubu je podobné jako v klubu Tuks Rugby (University of Pretoria) ve kterém působím v Jižní Africe . Jediné, co bych řekl, že je rozdílné je styl trénování a plán rozvoje.

2. Jaké bylo jednání se sportovním ředitelem Raymondem Burnardem a prezidentem klubu Tomášem Pešírem. A je to tvoje první zahraniční angažmá

Setkání proběhlo, myslím, uspokojivě. Rozuměl jsem vizi a poslání, které oba pro klub mají, a musím zajistit, aby vize a poslání byly implementovány do našeho plánu přípravy a rozvoje. Věřím, že mají pro klub správné vize a plány rozvoje. Ano, toto je moje první zahraniční angažmá a musím říct, že si to užívám a miluji výzvy a příležitosti, které život přináší.

3. Máš za sebou prvních několik týdnů trénování u A týmu. Jak hodnotíš přístup hráčů, morálku a nasazení hráčů? A jak jsou na tom jsou hráči technicky a herně?

Ano, první týden jsem zakončil skvělým dvoudenním soustředěním. Odhodlání hráčů se mezi hráči liší, někteří hráči pro hru žijí a jiní hrají pouze pro zábavu. Úroveň dovedností hráčů je také směsí průměrné a dobré. Dobrý technický koučink může zlepšit kvalitu hry a úroveň dovedností hráče. Tým pracuje velmi tvrdě a zlepšuje se, pokud však dokážeme zlepšit týmovou kulturu, udělá to zázraky pro kontinuitu a růst týmu.

4. Jaká je tvoje vize, plán, co bys chtěl s týmem mužů primárně udělat, kam ho posunout?

Moje vize je jasná, jde o to zajistit, aby vývoj a realizace vize a poslání prezidenta a sportovního ředitele klubu pokročily. Chtěl bych mít připravený dlouhodobý plán rozvoje a zajistit, aby byly zavedeny dobré trenérské postupy, aby se klub dále rozvíjel. Budování strategie bude nějakou dobu trvat, ale myslím si, že s mužským seniorským týmem a vedením se můžeme zlepšit a mít výkonnostní posun i v krátkodobém horizontu. Mým cílem u seniorského týmu je vybudovat silnou kulturu tvrdé práce a obětavosti a zároveň zlepšit kvalitu hráčů. Zvýšení kvality tréninkových procesů zvýší dokonalosti hráčů a lepší hráči produkují více příležitostí k sportovním úspěchům.

5. Jaký je tvůj celkový pohled na Petrovice jako na celý klub. Měl jsi možnost vidět i ostatní kategorie, jak trénují, a co by bylo potřeba změnit?

Musím ocenit všechny trenéry za jejich nasazení pro klub a jejich skvělou práci s dětmi. Klub je skvělý díky lidem v něm, je třeba aby všichni realizovali jednotnou vizi prezidenta a sportovního ředitele klubu, jen tak pak může klub vzkvétat a rozvíjet se. Program rozvoje hráčů může klubu více prospět a zajistit, aby hráči dosáhli svého plného potenciálu a stali se pak lepšími hráči. Pracoval jsem se všemi trenéry v klubu a musím všem poděkovat za podporu a čas, který mi věnovali při realizaci několika málo věcí, které jsme za poměrně krátkou dobu společně stihli.

Děkuji ti za tvůj čas a rozhovor. Ať se ti daří a zase příště…

 

Daba Draghoender