U8 na 1.turnaji nové sezóny

Rugbyovou sezónu 2017/2018 jsme zahájili regionálním turnajem v Říčanech. Podle předpovědi se mělo hrát na mokru, počasí se naštěstí umoudřilo a dopřálo nám pěkné dopoledne bez deště. Do Říčan jsme přijeli s cílem otestovat sestavy ve výkonnostních kategoriích A a C. Díky posile z Havlíčkova Brodu jsme mohli nasadit dva týmy a tak dát šanci našim svěřencům zahrát si proti soupeřům s podobnou výkonností. Je nám trochu líto, že dva týmy neposkládáme z vlatních řad (v kategorii U8 hraje v Petrovicích 25 hráčů), to se doufejme podaří do budoucna změnit.

Po rychlém nástupu proběhlo rozdělení do týmů a jdeme na to.

Ve výkonnostní třídě C jsme měli s týmem dost času na dynamický warmup, hráči vstupovali na hřiště celkem slušně rozjetí. Nenechali jsme se zaskočit a první zápas vyhráváme. Následuje pochvala, krátká pauza na pití a jde se vylepšovat to, co se v zápase nedařilo. Nedostatkem č. 1 je obíhání soupeřova pole hráčů po vyndání míče z rucku nebo maulu. Nejenže nepřináší uzemní zisk, mnohdy je příčinnou srážkou s vlastním hráčem bolavou pro oba. Jde o velmi silný instinkt, odbourat se daří jen velmi pomalu. O pauze jsme provedli pár drillů, v příštím zápase bylo vidět zlepšení. Výsledek samotný není pro nás tak důležitý, jako výkony hráčů. Myslím, že jsme opět zvítězili. Následuje nezbytná pochvala, napít a jdeme trénovat, protože pořád je co zlepšovat. Nedostakem č. 2 je ztráta míče po skládce, kdy během kontaktu míč hráči vypadne při nárazu na zem nebo ho zahodí neznámo kam ještě během letu k zemi. Následuje ztráta míče a mnohdy i body pro soupeře. Času mezi zápasy bylo dostatek a tak jsme stihli několik jednoduchých nácviků přihrávky. Výsledek byl vidět hned při dalším zápase, děti si více přihrávali a komplikovali obranu mnohdy zdatnějšímu soupeři. Průběh dalších zápasů byl velmi bojovný, přihlížející museli uznat, že jsme se neměli za co stydět. Mezi zápasy jsme si opět našli dostatek času na vylepšení některých neduhů. Nedostatek č. 3: po založení maulu se zaváže celý tým a snaží tlakem získat území, obrana odkryje celé hřiště. Je pravda, že v případě, že míč vybojuje jeden z týmů, položení lze zabránit jen s vypětím všech sil. Daleko častěji je výsledkem mrtvý míč, bez zisku území neřkuli bodů. Předvedli jsme si s dětmi techniku „vyndání“ míče ze soupeře, kterou rychle pochopili. Vyzkoušejte je z toho doma, ať vidíte, jak dovedou ukrást balón i silnějšímu soupeři.

V dalších zápasech se střídali vítězství s prohrami. To ale není tak důležité, jako herní dovednosti a fungování týmu.

Trunaje jsou pro nás šancí vidět herní dovednosti týmu přímo v souboji s různě silnými soupeři. Viděli jsme, že na slabší stačí mnohdy rychlé nohy nebo vyšší vzrůst, na ty silnější je třeba týmová práce a to zejména v obraně. A tam jsem osobně viděl největší nedostatek. Rozhodně se na tréninku budeme věnovat rozestavění hráčů v poli při výkopu, rozehrávce a většímu nasazení v obraně. Zde je nutné pracovat na technice skládání a odstranění strachu z kontaktu.

Celkově šlo o dobrý turnaj

Co nás čeká:
2. RT turnaj v Rakovníku v NE 17.9.2017, přihlášky a případné omluvenky prosím do FB skupiny Petrovice rugby u8 a u6
Rugby zdar
Růža a Lukáš