U8 na 2. regionálním turnaji

Druhý regionální turnaj pořádal rugby klub Rakovník na atletickém stadionu s velmi dobrým přírodní povrchem. Tentokrát jsme nasadili dva týmy: Žáby do výkonnostní skupiny A a Pulce do výkonnostní skupiny B. Je třeba říci, že oba týmy jsme poskládali z vlastních hráčů, to lze považovat za úspěch. Účast byla skvělá, děkujeme, že jste přijeli. Lze si jen přát, aby se min. stejný počet hráčů sešel i na dalších turnajích.

Do kategorie C jsme nastoupili v sestavě: Vašík, Vojtík, Vojtík F., Berča, Náza, Tomášek. Náš tým složen výhradně z bývalých hráčů kategorie U6 nebo úplných nováčků, neměl na růžích ustláno. V prvních zápasech jsme dopláceli na neochotu předat po skládce balón spoluhráči, naše útoky končily po prvním kontaktu s obranou. Míč šel pak na zem nebo do soupeřovy náruče, ten dost často skóroval. Přestávky mezi zápasy byly naštěstí dostatečně dlouhé na to, abychom si vysvětlili, jak balón včas předat spoluhráči, aby hra mohla pokračovat dále kupředu.

V dalších zápasech se nám nepodařilo soupeře porazit, položili jsme však několik bodů po pěkných akcích (přihrávkách/předávkách) a to je pro nás v tuto chvíli velmi pozitivní signál. Nálada týmu šla nahoru, společně s úrovní naší hry. Zde musím hráče pochválit za ukázkové vbíhání do soupeřovy obrany, přímo rovně, bez snahy obíhat kolem. Kdybychom se jen více podporovaly a šli si rychleji pro přihrávku, jistě by bodová nadílka byla zas o něco bohatší.

A protože je stále co zlepšovat, rád bych zde zmínil a zdůraznil obranou fázi, která nám zatím vychází jen při těsné obraně. Jakmile je soupeř v pohybu, my neskládáme. Soupeře jen vyprovodíme při jeho útočné snaze nataženýma rukama před sebou (aka Bílá Paní z Choustníku :)), bez snahy o jeho zastavení. Takovýchto předstíraných skládek je třeba se zbavit, vytvářejí se tím zuby v obraně, kterými soupeř lehce prochází.

Na trénincích zapracujme na poziční hře a technice obrany při soupeřově pohybu. Nalijme si čistého vína, zlepšení není možné očekávat hned, vždyť tento neduh v obraně je možné vidět i ve starších kategoriích.

Cesta je dlouhá, cíl se ale nezadržitelně blíží.

V posledních 3 zápasech byli nejvíce vidět Nazar, odvážné průniky přímo do soupeřovy obrany a několik krásně vybojovaných míčů po našem výkopu jsou příslibem pro náš roj. Berenika, velmi účinné průniky po křídle soupeř zastavoval s nasazením dvou a více obránců jsou příslibem pro útok. Vojtík V., bývalá šestka, velmi snaživý, při těsné obraně je neohrožený, při snaze o skládku nehledí na velikost soupeře. Prokazoval, pokud se dostal k míči, i velkou snahu jít dopředu. Další hráči, je třeba říct, že jde o ročník 2011, střídavě prokazovali velmi slušné výkony s bezcílným blouděním po hřišti. Vojtík F., Vašík a Tomáš se úvodních zápasech dost hledali. O přestávce jsme si slíbili, že zaberou, zlepšení na jejich výkonech bylo znát.

Pro výkonnostní skupinu C opět dobrý turnaj, nasazení na výbornou, útok dobrý, obrana jen dostatečná.

Budeme trénovat a zapracujeme na vylepšení potřebných herních prvků.

Děti děkujeme, jen tak dál!

Výkonnostní skupina A hostila 6 týmu, mezi nimi i petrovické Žáby ve složení: Edík, Alžbětka, Pavlík, Rózka, Honzík, Anežka, Šimonek a Adámek. Ve výkonnostní skupině A jsou týmy herně vyspělejší, je třeba hrát s maximálním nasazením podloženým dobrou technikou. Náš tým složený převážně z bývalých šestek (kromě Rózky a Adámka – U8) bojoval velmi srdnatě. Celkový výraz hry byl pro tuto kategorii tradiční, zanesení míče do maulu, výběhy rovně do soupeřovy obrany, resp. vyrážení uvolněných křídel do rychlých protiútoků po straně. Zde bych rád pochválil Pavlíka, za jeho neohrožené skládky a pokusy o útočné proražení obrany. Ukázkovou hru dopředu předvedl Edík, který by si zasloužil více podpory, jeho nasazení je výjimečné i ve hře dozadu si dává Edík záležet, soupeřovi útočící hráči to nemají jednoduché. Také Rózka byla velmi aktivní ve vybíhání do útoku podél

autové čáry a tradičně velmi spolehlivá v obraně. Všiml jsem si, že sbírala hodně volných míčů, to je žádoucí i u ostatních hráčů! Adámek, jak je u něj zvykem, má dobrou skládku a slušnou rychlost. Dopředu to chce na sobě ještě zamakat, nasazení na turnaji bylo na jedničku. Šimonek je na tréninku velmi snaživý, na turnajích chce také hodně hrát, prostředí turnajů mu ale záhadně bere sebevědomí. Je na dobré cestě, na jeho bojovnosti při turnajích budeme muset zapracovat. Anežka se pozvolna seznamuje s prostředím kategorie U8, na tomto turnaji byla vidět větší snaha při bránění soupeře, super! Rádi bychom viděli větší nasazení v útoku, zejména v situacích, kdy je třeba rychle sebrat balón a vyrazit do útoku. Nakonec bych rád pochválil naše rojníky Alžbětku s Honzíkem. Velmi dobře bojovali směrem dopředu, nepřišli snad o jediný balón. Je vidět, že si uvědomují tělesnou převahu a neváhají jí využít. Jen tak dál! Jako nápad, co zlepšit, bych jim doporučil: přidejte na důrazu při útoku, podejte balón nebo přihrajte o něco dřív, ještě ve chvíli, kdy nejste úplně pod tlakem soupeřovy obrany.

Co zlepšit

Poziční hra – rozestavění týmu do formace při našem výkopu/útoku a rozehrávce soupeře. V kategorii A nechceme toto režírovat od autové čáry, děti to musí zvládnout sami. V kategorii C je jasné, že zkušenosti zatím chybí, stejně ale musíme tuto činnost zrychlit a zpřesnit.

Postavení křídel – při hře v maulu, by se křídla neměla navazovat, ale vystavovat se přihrávce, resp. napadat soupeřovy útočníky vybíhající po stranách.

Přihrávky – na přihrávku si při hře najdeme čas jen výjimečně, balón spíš podáváme. Při tréninku budeme více pracovat na přihrávce, budeme se snažit ji zapojit do naší hry co nejdříve. Rojníkům je třeba vštěpovat, aby po snaze o proražení soupeřovy obrany neztratili balón, ale precizně nabídli míč podpoře.

Co nás čeká

30.9.2017 ORF – Stále jsme ve hře – rugbyový turnaj pro kategorii U8. V tuto chvíli máme přihlášených 5 hráčů, jelikož se hraje v 6, nejsme schopni zatím tým postavit. Zvažujete-li vaši účast, dejte nám co nejdříve vědět.

8.10. domácí turnaj v Petrovicích pro kategorie U6 a U8 – očekáváme maximální účast. Hlásit se můžete již nyní. Tyto turnaje jsou doprovázeny prodejem domácích pochutin v improvizovaném stánku. Bude fajn, když každý něco napeče nebo navaří, výdělek se použije ve prospěch našich dětských kategorií U6 a U8.