U8 na Slávii

Nedělní turnaj na hřišti RC Slavia pro kategorii U8 byl doslova napraný, během 4 hodin bylo odehráno 104 zápasů + 1 přátelský mezi námi a RK Přelouč. Díky práci organizátorů sled zápasů odsýpal, tak se všechno pěkně stihlo načas.

Předpověď počasí slibovala pěkný den, když jsme se rozcvičovali společně s našimi kamarády z výkonnostní kategorie U6, byl trávník na slávistickém hřišti ještě vlhký. To se ale brzo mělo změnit. Při rozcvičce jsme se zaměřil na: přihrávky (hrou na horký brambor) a prověřili tak pozornost našich malých rugbistů, hned bylo vidět, kdo šel později do hajan nebo snad jen pozdě vstával 🙂 To jsme rychle napravili částí atletické abecedy a společným týmovým kolečkem kolem hřiště. Děti se pěkně probraly, bylo vidět, jak pěkně ožily. Ještě pár společných cviků na podporu týmové práce a už se Růža vrací s rozpisem zápasů. Povinnost volá!

Tentokrát jsme obsadili každou výkonnostní skupinu jedním týmem, chvíli si říkám, jestli jsme neudělali chybu …

Ve skupině C jsme nastoupili s týmem Žížal ve složení: Anežka, Péťa, Vincent, Ondra, Matěj, Vašík, Tomáš. Oproti minulému turnaji chyběla Julie, která hrála tentokrát za Pulce ve skupině B. Ti hráli ve složení: Julie, Richard, Dan, Vojta F. a Vojta V., Eliška, Jenda a Róza, která zas po nemoci nemohla nastoupit ve skupině A s týmem Žab. A konečně výkonnostní skupinu A jsme obsadili pozměněnou sestavou v tomto složení: Edík, Berenika, Pavlík, Kryštof, Nazar, Vítek, Adam.

Žížaly, náš tým, se kterým letos hrajeme výkonnostní skupinu určenou pro úplné nováčky zůstal tentokrát bez týmového šéfa. Julie a Dan šli totiž ukázat, co v nich je do výkonnostní skupiny B. Příležitosti se chopil Vincent, který na sebe převzal iniciativu a stal se motorem týmu. Vinci, pěkná práce, makej! Z výsledků jednotlivých zápasů se může zdát, že jsme všechny zápasy odchodili s rukama za zády, ve skutečnosti se děti velmi snažily. Bohužel to nebylo vidět na skóre. V současnosti je hra Žížal lepší směrem dopředu, než jejich obranná fáze. Protože si nedovedeme uchránit balón při útoku a vybojovat balón při obraně, nedostáváme se ke skórování tak často, jak bychom si všichni přáli. Jak už jsem říkal, velkou snahu projevil Vincent. Celkem zdatně se mu snažil pomáhat Péťa. Péťa se snaží hrát, to je dobré, doporučuji mu více sledovat hru. Zejména při napadaní soupeře se nechal často zaskočit a vyrážel proti němu pozdě. Rozeběhnutý se zastavuje mnohem, mnohem hůř. Podobně je na tom Ondra, jen málo sleduje hru, jakmile se Ondro začne hrát rugby, musíš hodit trávu a žížaly za hlavu a hrát. 🙂 Než se začne hrát, podívej se, kde stojí spoluhráči a soupeři. Následuj své kamarády s míčem a křič si o přihrávku. Při obraně zase sleduj, kde je balón, neběž za ním, počkej si na to, až ho dostane tvůj hráč, kterého bráníš. Hlídej si ho, buď naproti němu, jakmile dostane balón, hned po něm vyrážej. Stačí ho chytit a složit, to ty už ale dovedeš …

Anežka se turnaj od turnaje zlepšuje, je velmi pracovitá. Vydrž! Sama holka to nemá mezi klukama jednoduché. Budeme pracovat na technice na tréninku a brzo budeš lítat jako jiné holky, uvidíš.

Václav s Matějem hráli tentokrát křídla, bylo na nich vidět, že si chtějí hodně položit pětku, doslova se cpali za balónem. To je dobré. Musíte kluci taky myslet na zadní kolečka. Jakmile zmizíte v chumlu, musí se někdo postavit za vás na křídlo, a když ne, tak tam poběží první útočící hráč, který se dostane k balónu. Všiml jsem si, že jste dost často nechali soupeře, který šel kolem vás úplně beze snahy o jeho zpomalení. Budeme na tom pracovat na tréninku, choďte a naučíme se, jak se takový soupeř brání.

Tomášek hrál tentokrát v roji. Oproti minulému turnaji bylo vidět zlepšení a větší snaha hlavně v obraně. Ještě to není ono, musíš být rychleji u soupeře a nedat mu tolik času na to, aby se rozkoukal. Skoč mu po nohách, ať leží. Rychle se zvedni, seber balón ze země a mazej dopředu. 🙂 Není na co se vymlouvat ani na co čekat. Při skládání kruhu si jeden z nejlépe skládajících za nohy. Musí to být vidět při hře, tak zaber!

Na závěr turnaje jsem oslovil naše kamarády z Přelouče, šli jsme si zahrát krátký přátelák. Přelouč jsem viděl během turnaje a věděl jsem, že je to pro nás vyrovnaný soupeř. Moc jim za to děkujeme! Využil jsem tento zápas a věnoval se s Matějem, ve kterém vidím velký příslib do budoucna, animační hře. Chodil jsem s ním po hřišti a ukazoval, jak a kde má stát a jak hrát. Měl jsem velkou radost, Matěj se díky tomu dostal blíž k protihráčům, ti mu neutíkali tak, jako při zápase ve skupině a hned byla vidět pěkná skládka za nohy. Super! Viděl jsem Vincenta, jak táhne tým dopředu, všude byl. Viděl jsem Péťu, jak fakt moc chce hrát, chybí mu to správné postavení na hřišti, díky tomu pak nestíhá. Na tom zapracujeme. Tomášek při zápase sloupnul z kopačky podrážku, tak toho moc nenaběhal 🙂

Pěkný zápas, vyrovnaný soupeř. Přál bych si, aby takovýchto vyrovnaných soupeřů bylo více, hodně by nás to (oba) posunulo dopředu.

Náš druhý tým Pulci, hrál na posledním turnaji v Petrovicích ještě ve skupině C. Na tomto turnaji jsme vsadili na jeho dobré výsledky a poslali ho do vyšší výkonnostní skupiny B. Pulci v pozměněné sestavě měli v roji silnou sestavu: Jenda, Dan a Eliška a na stranách povedenou kombinované chlapecko dívčí obsazení: Julie, Róza, Richard, Vojta a Vojta.

Předem chci pochválit Dana, který v prvním zápase hrál naprosto ideálně, hlavně velmi rychle reagoval, sbíral balóny, kde se dalo a tryskově vyrážel rovně dopředu do útoku. Zde se velmi rychle a svižně orientoval, přihrával přesně a včas. V obraně byl jako první a nechyboval, na velikost nebo sílu soupeře nehleděl. Takovou hru bychom si přáli vidět od všech hráčů a pořád. Snad jednou … Nadšený jsem Dana asi přechválil, v dalších zápasech se z něj vytratila energie a mně se nepovedlo ho znovu nastartovat. Škoda … Ukázal však, co v něm je, a my samozřejmě chceme, aby takto povedené výkony předváděl na každém turnaji. Super! Hodně mě baví Eliška, která se, jak jsem už říkal dříve, hodně přes léto zlepšila. Co mě na ní ale hodně baví je, že se nechá hecnout. Je na ní vidět, že mnohdy bojuje se strachem ze soupeře. Podařilo se mi několikrát Elišce dodat odvahu, pak hrála to, na co má a byla velmi platná. Na druhou stranu někdy strach zvítězil, je třeba říct, že velmi zbytečně a Eliška souboj vypustila. Kamarádi museli lepit díru v obraně s vypětím všech. To se však stalo jen párkrát, Eliško jen tak dál, hraj na plno, máš na to!

Jenda měl od nás úkol k jeho standardní hře, kterou je zvyklý hrát, přidat nový prvek. Přihrát těsně před kontaktem. Zpočátku to nestíhal, později se několikrát pokusil přihrát dříve než je u něho zvykem. Výsledek nebyl nejlepší, podpora byla u něj moc blízko a Jedna jim to napálil přímo do břicha. Rozhodně to ale bylo to, na čem jsme se Jendou dohodli. Musíme na tom dál makat a půjde to. Začíná to už vypadat jako rugby 🙂 Honza hodně chtěl, to se mi líbí. Doporučil bych ještě dávat větší pozor na tréninku. Užívej si to jako sportovec, nedělej s klukama blbiny a půjdeš nahoru. Třeba na holkách, které se umí hodně dobře soustředit je vidět, jak se rychle učí. Chtěli by jsme, abys ses jim vyrovnal!

Julie se přesvědčila, že dát pětku v Béčku není tak jednoduché jako v Céčku. Hodně chtěla míč, který se k ní mnohokrát dostal, jakmile vyrazila dopředu byli u ní soupeřovi obránci a nepustil jí dál než pár metrů. Julie pak pěkně přihrála, takže hra plynula pěkně dopředu. Pěkná práce. Chválím hodně vybojovaných balónů, přesné předávky. Doporučil bych zapojit více nápadů při útoku, snažit měnit směr běhu, oklamat tak soupeře. Na tréninku jsme si ukazovali, jak přelstít obránce odskočením do protipohybu. Mysli na to při hře! Dál makej na skládání, snaž se soupeře dostat na zem.

Vojta Federer se hodně snažil držet si pozici při boji v chumlu, moc chválím, jak hlídal průniky přes křídlo, nenechal se strhnout, nezapojil do skrumáže a vyčkával. To je přesně to, co potřebujeme, chválím velké zlepšení. Je třeba Podobně na tom byl i Vojta Vlasák, na kterém ale bylo občas vidět, že se mu moc nechce. Někdy hru jen sledoval a kochal se s rukama za zády. V jeden moment dal přednost soupeřovu obránci, jako správný gentleman, když pustí dámu do dveří. Byla z toho bohužel velmi laciná pětka. Když mu říkám: „Vojto, co je? Přišel si sem na procházku?“ on na to „… tak jó, já vím, už budu makat.“ Bezprostředně potom, šel přes Vojtu zase útok, míč měl ten největší slávista, co byl ten den na hřišti. Vojta mu sahá někam k pupíku. Říkám: „Vojto, skládáme“. Vojta vyšvihnul skládku, jak ze žurnálu a kluk ležel. Ukázal si Vojto, že to tam je, tak to přestaň skrývat 🙂

Richard doma asi cvičil, protože si plnil úkoly křídla tak jak měl. Přesně i podle pokynů maminky. 🙂 Makal, a to je dobře. Dostal se dost často k míči a neváhal zaútočit. Super! Občas si to napálil moc do plných, takže tě obrana brzo zastavila, na tom zapracujeme. Rozhodně dobrá práce, jen tak dál!

Róza se ve skupině B prosadila díky své rychlosti a s těmi nejtěžšími soupeři pokládala rozhodující body. Je spolehlivá jak v obraně, tak v útoku, a to je pro mužstvo rozhodně přínos. Super!

Ve výkonnostní skupině A jsme nasadili Žáby v pozměněné sestavě, k tomu nás donutila marodka. Pro některé děti to byla zátěžová zkouška, je třeba říct, že jí prošly se ctí. Hra proti silným soupeřům je o poznání rychlejší než ve skupině C nebo B, proto se dětem nedařilo to, co chtěly hrát a často se musely přizpůsobit hře soupeřů.

Docela se nám dařilo rozestavení při rozehrávce. Na základní povely: „Šachy!“, „Obrana!“, děti reagují velmi dobře. Super!

Dále se nám rozhodně dařila obrana. Děti skládaly precizně a z toho máme velkou radost. Dobrá obrana je nejlepší základ pro dobrý útok. Jestli se nám podaří v této dovednosti se dál rozvíjet, máme se všichni na co těšit. Velmi dobré skládky předvedl, jako už tradičně, Eda. Připojil se k němu Kryštof, je v Áčku poprvé, s rychlým během s následnou skládkou, ukázal soupeřům, co nového se naučil. Chlapci dobře se na to kouká. Chtěl bych vám doporučit jednu věc. Skládejte tak, aby se podařilo soupeře dostat na zem. Jste tak dobří, že nestačí soupeře „jen“ zpomalit nebo zastavit, je potřeba vypilovat techniku. Zapracujeme na tom na tréninku. Má to totiž jednu výhodu, soupeř na zemi nemůže tak dobře nahrát, dělá chyby, máme šanci získat balón.

A právě z těchto situací jsme v tomto turnaji dostali nejvíce bodů. Soupeř útočí, my bráníme, zastavíme soupeřova útočníka, ale necháme ho přihrát, mnohdy na nohách, skládku nedokončíme. Na další přihrávku reagujeme pozdě, nevyrazíme na útočníka s balónem včas, ten se rozeběhne a mizí v našem pětkovišti.

Již skoro tradičně se hodně hrálo ve skrumáži (v chumlu) a my jsem se bohužel někdy nechali strhnout touto hrou, všichni se nahrnuli k balónu a věřili, že tak balón získáme. Děti nelezeme do skrumáže všichni! Hrajeme jen v 6 hráčích v poli, ve skrumáži stačí, když bojují 2, maximálně 3 hráči. Ostatní se pohybují okolo, stojí v lehkém odstupu. Sledují, kde vyjde balón, který rychle sbírají nebo vyrážejí na vybíhající soupeřovi útočníky. Tak by měla vypadat hra, kterou chceme předvádět. V příštím turnaji se na to zaměříme, budeme se více soustředit na hru pro tým než na vlastní slávu v podobě položené pětky.

Vítek se v Áčku neztratil, v soubojích se soupeřem přímo vyžívá. Je vidět, že rugby je jeho krevní skupina. Snaha o obranu přicházela u Vítka semtam pozdě. Vítek si pak pomáhal vysokou skládkou, skládáním za ramena nebo za krk. Bojovnost je důležitá, k tomu je třeba více sledovat hru. Hlídat si, kde je šiška, který z hráčů soupeře šišku dostal a ihned vyrážet proti němu. Pavlík s Nazarem hráli více v roji, jejich obraná práce nebyla tentokrát tolik vidět, to neznamená, že kluci nebojovali, právě naopak. Kluci hráli pěkně, přes roj mnoho útoků neprošlo. Chlapci, pokud hrajete v chumlu snažte se ze soupeře vyndat šišku vytočením tak, že ji držíte za špičku dole a nahoře a otočíte s ní. Víc na sebe mluvte, abyste se o šišku netahali proti sobě. Pokud máte šišku v moci a nemůžete se otočit ke svým spoluhráčům, snažte se lehnout si na zem a podat šišku ke „svým“.

Bereniku trápil z počátku turnaje pochopitelný, zároveň zbytečný, respekt z vyspělejších soupeřů, který ji nedovolil zabojovat na 100%. Postupně se probojovala turnajem ke standardním výkonům, na křídle z ní byla zase platná hráčka. Bereniko, jakmile křídlo uvidí soupeře se šiškou, vyráží rovně dopředu společně s celou obrannou linií/řadou, tím zmenšuje soupeři prostor pro útok. Ve chvíli, kdy se celá řada dostane soupeři na dosah, následuje snaha o skládku.

Útok nám na tomto turnaji nevyšel. Chyběla Róza, která je šikovná při udržení šišky na naší straně, tolik důležitým pro zakládání útoků a Alžbětka, která na sebe umí navázat soupeřovi obránce a pěkně předat šišku kamarádovi v útoku. Chyběla zkušenost a my si přihrávali pozdě a hlavně málo. Soupeřova obrana nás stíhala rychle napadat a my jí v tom značně pomohli naivní touhou našich útočníků překonat všechny soupeřovi obránce najednou, nepřihrát kamarádovi poblíž, donést šišku do pětkoviště zcela sám. Tento herní styl se ve výkonnostní kategorii A nemůže uplatnit. Soupeřova obrana si na vás smlsne, mňam. Zkusíme na zlepšení zapracovat na tréninku. Důležité je zrychlit a zpřesnit přihrávání. Přihrát dříve, než se dostaneme do kontaktu se soupeřovým hráčem. Zkuste podpořit tuto dovednost tréninkem doma. Jděte ven s rodiči a kamarády, házejte/chytejte vším, co najdete. Pokud si začnete být jisti, házejte si v pohybu. Nejdříve v chůzi, v klusu, pak můžete zrychlovat. Na velikosti nezáleží. V tomto případě platí čím menší předmět používáte, tím lepší.

Útočná snaha našich křídel byla spolehlivě pokryta soupeřovou obranou, a tak se nám nedařilo skórovat. Běháme hodně naivně, soupeře musíme nejdříve vidět, pak jej navést svým pohybem MÍRNĚ do strany. Následuje protipohyb, odskočení od soupeře, příp. přihrávka na kamaráda těsně před kontaktem. Na minulém tréninku už jsme začali pracovat na zlepšení, děti jsou šikovné, máme se na co těšit. 🙂

Ke konci turnaje se do Žab vrátila Rózka, která byla po nemoci a tatínek ji do vřavy ve skupině A nepustil. Do té doby pomáhala svým kamarádům ve skupině B. Celý tým pěkně nakopla k lepším výkonům, na hře to bylo znát, my pak utrpěli jen jednu porážku ze 4 zápasů. Super! Na dalším turnaji už budeme v plné síle, těšíme se, jak si pěkně zahrajeme.

Na tréninku budeme pilovat skládání, lepší načasování přihrávky a pohyb před kontaktem, postavení dětí kolem skrumáže.

Děkujeme za pěkný turnaj, nasazení bylo na výbornou, myslím, že jsme si to všichni užili

Rugby zdar!

Růža Lukáš Míša Milan

Co se povedlo

Opět hrajeme ve třech týmech, máme tým ve výkonnostní skupině B. Pěkně si předáváme balón, soupeř má s naší obranou problémy. Máme dobré nasazení, bojujeme. Někteří hráči jsou hodně vidět, užívají si to.

Co se nepovedlo

Máme špatné postavení kolem chumlu, při úniku se necháme složit, namísto, abychom přihráli kamarádovi (ideálně těsně před kontaktem), hra vázne. Někdy vypouštíme skládky.

Co nás čeká

29.10. Poslední RT letošního podzimu na stadionu RC Tatra Smíchov ve Vršovicích, začátek v 10:00 hodin, sraz na místě 9:15

18.11. První nesoutěžní turnaj na umělé trávě v kryté hale v pražských Zbuzanech